ROK SZKOLNY 2019 - 2020Sukcesy plastyczne naszych uczniów

Żaklina Goj, uczennica klasy I Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym w kategorii uczniów klas I-IV „ Krew darem życia-ratujmy razem”. Thomas Niepala, w kategorii klas V-VIII otrzymał wyróżnienie.


Mistrzostwa Szkół Wiejskich Gminy Strzelce Opolskie w pływaniu

Podczas VII Mistrzostw Szkół Wiejskich Gminy Strzelce Opolskie w pływaniu dwukrotnie pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VII Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach - Dominika Wycisk. I miejsce w stylu grzbietowym dziewcząt – rocznik 2006 oraz I miejsce w stylu dowolnym. Gratulujemy


Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie. Wesołą zabawę rozpoczęliśmy od przywitania przybyłych dzieci z ich przyjaciółmi – misiami. Następnie czekały na przedszkolaków tańce z maskotkami przy piosenkach. Po zakończeniu imprezy dzieci zostały zaproszone na pyszny tort w kształcie misia :) Ten dzień pełen był uśmiechu oraz radosnej, wspólnej zabawy, a każde dziecko z dumą przedstawiało kolegom i koleżankom swojego ukochanego misia.

Ślubowanie klasy pierwszej

Ślubowanie i pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu szkolnym. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia 21 listopada 2019 r. Uroczystość poprowadziła pani Joanna Niepala wychowawczyni klasy pierwszej. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu, recytacji, wiedzy matematycznej i j. polskiego. Wielkie wsparcie w tym dniu młodsze dzieci otrzymały od klasy trzeciej, którzy zaprezentowali swój program artystyczny. W tej wyjątkowej chwili pan Dyrektor Jacek Łukaszczyk pogratulował dzieciom zaprezentowanych umiejętności i dokonał symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Po oficjalnej części dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

      

      
    

Dominika Wycisk, uczennica klasy VII Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach, zajęła I miejsce w II Turnieju Tańca Nowoczesnego „Sprawny Dzieciak”, organizatorem było Stowarzyszenie Połączeni Tańcem działającym w Zdzieszowicach.


    

Chór Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach otrzymał tytuł „Najlepszego chóru II gminnego festiwalu pieśni wartościowej i patriotycznej - Kraina, która w sercu się zaczyna.”


Śniadanie daje moc

Uczniowie klas I-III od kilku lat biorą aktywny udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc” będącego elementem edukacji zdrowotnej. Najważniejszymi celami tego programu są:zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. 8 listopada dzieci wraz z wychowawcami, przygotowały pyszne i zdrowe śniadania, pełne warzyw, owoców, różnego rodzaju pieczywa, zgodnie z wskaźnikami Piramidy Żywieniowej.

      
Narodowe Święto Niepodległości

Uroczyste obchody z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie ZPO Kalinowice rozpoczęli 11 listopada od udziału w powiatowej i gminnej uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Wojen i Przemocy w Strzelcach Opolskich. Placówkę reprezentowali: dyrektor szkoły p. Jacek Łukaszczyk, nauczyciele: p. Krystyna Bąk, p. Liliana Koroll, przedstawiciele Rady Rodziców: p. Eleonora Policht, Marzena Żelazny oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Weronika Policht, Kinga Gawrońska i Dagmara Bujakiewicz. 12 listopada uczniowie klas I-VIII pod opieką p. Joanny Niepali przygotowali widowisko słowno- muzyczne zatytułowane ,,Ku Niepodległej”. Uroczystość uświetnił występ chóru pod dyrygenturą p. Teresy Szczędziny. W repertuarze znalazły się najbardziej znane pieśni patriotyczne, które w wykonaniu dzieci brzmią szczególnie pięknie. Uczniowie śpiewali z wielkim zaangażowaniem, wśród biało czerwonych barw. Po apelu wszyscy zebrani udali się pod pomnik upamiętniający 100 -lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapalono znicz i minutą ciszy uczczono wszystkich tych , którzy oddali życie za Ojczyznę

      

      
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

28 października, w ramach projektu: „Strzeleckie nie hejtuje” klasy I -III brały udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je wykwalifikowany ratownik medyczny. Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Podczas prezentacji multimedialnej poznały zagadnienia związane z bezpieczeństwem, oraz procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę .Uczniowie poznali numery telefonów ratunkowych oraz dowiedzieli się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy).Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  

      
Uczniowie klas I-III podczas sportowych zmagań

18 października 2019 r na hali sportowej, PSP nr 1 i 2 zorganizowały dla uczniów klas I-III z miasta i gminy Strzelce Opolskie zawody sportowe "Mały Olimpijczyk". O godzinie 9.00, 280 zawodników oraz 240 widzów wzięło udział w uroczystym otwarciu zawodów sportowych. Również nasi dzielni sportowcy-uczniowie klas I-III wzięli udział w tej wspaniałej imprezie. Nie zabrakło flagi olimpijskiej oraz flagi strzeleckiej. W asyście Zeusa i Hery nasz olimpijczyk m.in brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w San Sebastian, brązowy medalista w Akademickich Mistrzostwach Świata w biegu na 110m pł, mistrz Polski w biegu na 110m pł pan Krzysztof Mehlich dokonał zapalenia znicza olimpijskiego. Po odczytaniu przysięgi olimpijskiej, przewodnicząca Rady Miejskiej pani Gabriela Puzik oraz wiceburmistrz Strzelec Opolskich pan Józef Kampa dokonali uroczystego otwarcia zawodów. Podczas zmagań sportowych widzowie okrzykami, dźwiękami trąbek, oklaskami nagradzali swoich zawodników. Ideą Małego Olimpijczyka było zmierzenie się z rówieśnikami w różnorodnych konkurencjach, wspaniała zabawa, zdrowa rywalizacja, a co najważniejsze, wszyscy uczestnicy zdobyli pierwsze miejsce.

      
CodeWeek2019 Europejski Tydzień Kodowania

Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Również uczniowie klasy I Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach z wychowawcą p. Joanną Niepalą we współpracy z nauczycielem informatyki p. Krystyną Bąk zorganizowały zajęcia. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Każdy, kto chciał się włączyć, mógł zorganizować własne wydarzenie. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybierają na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.

      

      
Święto Edukacji

Uczniowie ZPO Kalinowice w nietypowy sposób uczcili Dzień Edukacji Narodowej. Oprócz życzeń i tradycyjnego apelu odbyło się spotkanie z pracownikiem schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu, który przybył z pieskiem Karolem. W ostatnich tygodniach przeprowadzono akcję "Zbiórka karmy-Pomagamy naszym braciom mniejszym”. Jej celem było pozyskanie karmy dla czworonogów ze schroniska Dla bezdomnych czworonogów w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie, rodzice, nauczyciele zaangażowali się w realizację akcji. Rada Rodziców przygotowała plakaty informujące uczniów o celach zbiórki, a sama zbiórka trwała niemal miesiąc.

      
STRZELECKIE NIE HEJTUJE

28.10.2019 r. od godz. 16.00 do 18.15 w ramach projektu STRZELECKIE NIE HEJTUJE odbędą się w ZPO warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Tematyka warsztatów dotyczy hejtu, mowy nienawiści, cyberprzemocy, mechanizmów uzależnień od Internetu i gier komputerowych oraz postępowania z nastolatkiem, pomagania młodym ludziom w sytuacjach trudnych.
Serdecznie zapraszamy
Dzień Pieczonego Ziemniaka

12 października 2019 r.w Kalinowicach świętowano Dzień Pieczonego Ziemniaka. Zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Ten dzień był okazją do miłych spotkań i zabaw, a degustacja pieczonych ziemniaków sprawiła wszystkim dużo radości. Zajęcia organizowane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego dzieci. Organizatorami imprezy była: Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach, Sołtys Kalinowic i Rada Sołecka oraz OSP Kalinowice. Dzień Pieczonego Ziemniaka stał się już tradycją, przede wszystkim dlatego, że Kalinowice znane są jako kolebka uprawy ziemniaka.
Lekcja historii

27 września uczniowie klas VI-VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach w ramach lekcji historii wybrali się na film pt. „Piłsudski”. Dzięki tej ekranizacji mieli możliwość lepszego zrozumienia burzliwych prób odzyskania przez Polskę niepodległości. Film przypadł uczniom do gustu (o czym mogła świadczyć cisza na sali podczas seansu). Wracając do domu wszyscy chętnie wymieniali się opiniami i komentowali poszczególne sceny.
Koordynatorem wyjazdu była p. Liliana Koroll.

Strzeleckie NIE HEJTUJE

Uczniowie ZPO Kalinowice wzięli udział happeningu z okazji rozpoczęcia działań projektu „Strzeleckie NIE HEJTUJE” w ramach „PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”. Podczas spotkania dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach przedstawił uczniom i nauczycielom harmonogram działań oraz imprez związanych z projektem. Uczniowie wykonali plakat popierający antyhejtowe działania i chętnie przyłączyli się do programu.

      
Sprzątanie Świata

Już po raz 16 w ZPO Kalinowice odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Wielkie sprzątanie odbyło się 23 września. Rozpoczęliśmy ją apelem, podczas którego przypomniano o prawidłowym segregowaniu odpadów, recyklingu oraz celach „Sprzątanie Świata”. Następnie klasy I-VIII wraz z wychowawcami ruszyły w teren. Pogoda bardzo dopisała i pozostało poczucie wykonania czegoś ważnego dla naszego środowiska. Koordynatorem tegorocznej akcji była pani Anna Stasińska.

      
Współpracujemy z UNICEF

Dzieci z klasy I ZPO w Kalinowicach wraz z rodzicami postanowiły wziąć udział w ogólnoświatowej akcji pomocowej jaką prowadzi organizacja UNICEF. Żadne dziecko na świecie nie powinno umierać z powodu chorób, przeciwko którym istnieją szczepienia, z powodu głodu i ubóstwa-to podstawowa zasada, jaką UNICEF kieruje się w swojej codziennej pracy. 18 września 2019 r. zostały przez kasę I ZPO Kalinowice zakupione szczepionki:
- 100 szt. Szczepionek przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi
- 200 szt. Szczepionek przeciw tężcowi. Szczerze wierzymy, że szczepionki te ochronią kobiety w ciąży i dzieci od tych śmiertelnych chorób.


Koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej

15 września w Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu odbył się Koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Chłopcy z VI klasy Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach uczestniczyli w warsztatach chóru chłopięcego Pueri Cantores Opoliensis . Warsztaty miały na celu przygotowanie repertuaru do koncertu inauguracyjnego działalności DIMK w Filharmonii Opolskiej, który odbył się właśnie 15.09.2019r. Dzięki temu uczniowie ZPO Kalinowice mogli zaśpiewać wspólnie z profesjonalnym chórem Schola Cantorum Opoliensis pod batutą p. Anny Sikory byłej uczennicy Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach. Na co dzień chłopcy śpiewają w szkolnym chórze prowadzony przez p. Teresę Szczędzinę. Szczególne podziękowania składamy na ręce p. M. Pelka, p. M. Koteluk oraz p. J. Niepala, które przyczyniły się do tego, aby dzieci mogły wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu artystycznym. Młodzi artyści wykonali trzy utwory: pieśń Stanisława Moniuszki „Kum i kuma”, pieśń „Panie Mądrości i prawdy” oraz pieśń B. Chilicott „ The Truth is Great”.

      
Warszty chóru chłopięcego Pueri Cantores Opoliensis

W dniach 22-23.08. 2019 chłopcy Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach uczestniczyli w warsztatach chóru chłopięcego Pueri Cantores Opoliensis Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Dyrygent Anna Sikora. Warsztaty miały na celu przygotowanie repertuaru do koncertu inauguracyjnego działalności DIMK w Filharmonii Opolskiej, który odbędzie się 15.09.2019. Chór chłopięcy koncertował w Polsce i za granicą ( Czechy) Uświetniał uroczystość święceń kapłańskich w opolskiej katedrze i wiele innych.

      
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w poniedziałek 2.09.2019 r. o godz.9.00

Zespół Placówek Oświatowych
w Kalinowicach

ul.Szkolna 1
47-100 Strzelce Opolskie

Telefon: (077) 461 75 13

sekretariat@zpokalinowice.edu.pl

ZPO Kalinowice